JETFORME

Hangi spor etkinlikleri için Özel Jet Kiralanabilir?

26/10/2016
Formula 1 yarışları

Özel jet kiralama spor endüstrisinde de önemli ulaşım araçları arasında. Ama özel jet ile uçmak spor etkinlikleri için neden uygun?

Çünkü;

1. Uçuş saatiniz esnektir. Katılacağınız etkinliğin hemen öncesinde ve sonrasında uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Zamanınızı yolculukta harcamak yerine etkinliğin keyfini çıkarmaya herkesten önce başlayabilirsiniz.

2. Özel Jetiniz daha küçük olan yerel havalimanlarına iniş gerçekleştirebilirler ve bu havalimanları genellikle varmak istediğiniz noktaya daha yakın olurlar. Bu sayede kazanacağınız zamanın yanı sıra kalabalık ve stresten de kurtulmuş olursunuz.

3. Arkadaşlarınız ile yolculuk edebilir, etkinliğin keyfi daha siz yoldayken başlar. Yalnızca siz taraftarlar değil kulüp üyeleri ve sporcular da yolculuğunuz süresince size eşlik edebilir. Böylece birçok yolcu ortak olarak jeti kiralayabilir ve jet kiralama maliyeti de düşebilir.

4. Ünlü sporcular, kulüp yöneticileri gibi kişiler tanımadıkları kişilerle birlikte uçmak istemeyebilirler. Böyle durumlarda özel jet ile uçmak ilgiden kaçıp müsabakaya kadar mahremiyetinizi koruma fırsatı sunar

Hangi spor etkinlikleri özel jet kiralama taleplerini arttırıyor?

Özel jet kiralama talebi genellikle takımlar, taraftarlar, kulüp menajerleri ve yöneticileri, sporcular ve ünlülerden geldiği için aslında her spor etkinliği için böyle bir talep bulunmaktadır ama bazı etkinlikler var ki tüm Dünya’da özel jet kiralamayı önemli ölçüde arttırmakta.

1. Golf Turnuvaları


 Dünya çapında bilinen birçok büyük golf turnuvası bulunmakta. Barclays ise bunlar arasında bahsetmeden geçemeyeceklerimizden. Barclays birçok PGA Tur Şampiyonası turnuvasından biri. Bu yıl 23-28 Ağustos tarihleri arasında New York’ta Bethpage State Parkı’nda düzenlenen turnuvaya en yakın büyük havalimanı olan John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK) turnuva alanına 39 km uzaklıkta. MacArthur Havalimanı (ISP) nın Bethpage’e olan uzaklığı ise 42 km. Bunların yanı sıra New Jersey’de turnuva alanına 68 km uzaklıkta olan yalnızca özel uçakların kullanımına sunulan Teterboro Havalimanı (TEB) bulunmakta.
PGA Şampiyonası içlerinde Avrupa turnuvası, Japon Golf Turnuvası ve Masters Tournament’in de bulunduğu dünyadaki en büyük dört profesyonel golf turnuvasından biri.

Masters Tournament dört büyük profesyonel golf turnuvasının ilki. Nisan ayının ilk haftası boyunca Augusta Golf Kulübü’nde düzenlenen turnuva, her yıl aynı yerde düzenlenen tek turnuva olarak da biliniyor. Masters Tournament’a en yakın özel jet havalimanı olan Daniel Field Airport (DNL) turnuvaya yalnızca 10 km uzaklıkta bulunuyor.

61 ülkede 100 farklı destinasyonda 8.000 katılımcı ile gerçekleşen Türk Hava Yolları Dünya Golf Kupası Dünya’nın en büyük kurumsal golf turnuvası olarak biliniyor. Dilerseniz THY Dünya Golf Kupası turnuva takvimine göz atabilir ya da turnuvaya kayıt olabilirsiniz. Turnuva finali Ekim Ayında Belek’te Titanic Golf Kulübü’nde gerçekleşecek. Kulübün Antalya Hava Alanına uzaklığı 30 km. Türkiye’deki diğer golf etkinliklerinden haberdar olmak için Türkiye Golf Federasyonu’nu takip edebilirsiniz.

2- Formula 1 Grand Prix YarışlarıBirçok Formula 1 yarışı özel jet kullanımını yoğunlaştırmıştır ancak en prestijli ve popüler yarışlar Monaco, Abu Dabi ve Silverstone’da gerçekleşmektedir. Cannes ve Nice’ havalimanlarında Monaco yarışları sırasında ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır. Monaco F1 ile aynı zamanlarda gerçekleşen Cannes Film Festivali’nin de etkisiyle Mayıs ayında Cannes havalimanında uçuş trafiği ciddi oranda artmaktadır.

Silverstone yarış pistine en yakın havalimanı olan Cranfield Havalimanı (EGTC) Formula 1 Yarışları sırasında en yoğun olan havalimanı olarak bilinmektedir.

25-27 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan Formula 1 Abu Dhabi yarışlarını canlı izlemek isterseniz şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Al Bateen Özel Havalimanı (AZI), Abu Dhabi Uluslararsı Havalimanı (AUH), Al Dhafra Havalimanı (DHF) ve Abu Dhabi Northeast Havalimanı(OM11) seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Özel jetler için sizlere yarış pistine arabayla yalnızca 30 dakika uzaklıkta olan ve bölgedeki iş havacılığı için dedike edilmiş tek havalimanı olan Al Bateen Özel Havalimanı’nı öneririz. Daha hızlı bir ulaşım tercih edenler için Havalimanında Helikopter hizmeti de bulunmakta.

3. FutbolFutbol, en fazla taraftar ve sporcu sayısı ile Dünya üzerindeki en popüler spor olarak biliniyor. Özellikle Avrupa’da kupa maçları birer şölen havasında geçiyor. Özel jet kiralamak için en uygun okazyonlar ise sezon boyunca devam eden Şampiyonlar Ligi, UEFA Kupası ve dört yılda bir düzenlene Avrupa Kupası ve Dünya Kupası maçlarıdır. Şampiyonlar Ligi ve UEFA şampiyonlarının yarıştığı Süper Kupa Finali sırasında ise özel jet uçuşları en yüksek seviyeye ulaşmaktadır.

4. Basketbol Turnuvaları


Tüm spor dalları arasında Dünya’da en önemli ve popüler ligler arasında gösteriler NBA maçlarının her biri fanatikleri için kaçırılmayacak etkinlikler. NBA finalleri Dünya’da en çok izlenen spor müsabakaları arasında. NBA All Star karşılaşmaları ise her yıl şubat ayında NBA normal sezonuna ara verilmesi ile Doğu ve Batı takımları karmasının maçlarını da içeren gösterilerdir. NBA ligi oyuncularının en başarılı ve ünlülerinin aynı anda sahada olması nedeniyle NBA All Star gelmiş geçmiş en çok ilgi gören basketbol müsabakasıdır.
Bunun yanı sıra iki yılda bir düzenlenen FIBA Eurobasket ve yine FIBA tarafından 4 yılda bir düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası en önemli basketbol etkinlikleridir.

5. Uluslararsı Tenis turnuvaları

Yıllık Tenis Turnuvası takvimi en büyük ve prestijli 4 turnuva tarafından doldurulmuş bulunmaktadır. Yıl Ocak ayında Avusturalya Açık Tenis Turnuvası ile başlar ve Ağustos’ta düzenlenen Amerika Açık Tenis Turnuvası ile son bulur. Turnuva dönemlerinde kurumsal yolcular, sporcular, menajerler ve sponsorlar tarafından özel jet kullanımı önemli oranda artmaktadır. 

1877 yılından bu yana düzenlenen Wimbledon Tenis Turnuvası en eski ve en prestijli tenis turnuvası olarak bilinmektedir. Turnuva İngiltere’nin Wimbledon şehrinde her yıl Haziran sonundan Temmuz başına kadar 2 hafta sürer. Turnuva alanına en yakın özel havalimanı 14 km uzaklıkta olan Londra Northold (EGWU) Havalimanı’dır. Northold’un yanı sıra Londra Luton ve Londra Farnborough havalimanları da diğer özel jet kullanımı için uygun havalimanlarıdır.

1891 yılından bu yana düzenlenen ve Roland Garros Turnuvası olarak da bilinen Fransa Açık Tenis Turnuvası her yıl Mayıs-Haziran aylarında 2 hafta süre ile Paris’te düzenlenir. Turnuvaya en yakın özel jet havalimanı ise 25 km uzaklıkta olan Paris-Le Bourget (LFPB) Havalimanı’dır.

Avusturalya Açık Tenis Turnuvası yılın ilk büyük turnuvasıdır ve 1905 yılından bu yana Melbourne Park’s Rod Laver Sahası’nda Ocak ayında düzenlenmektedir. Turnuva sırasında özel jet kullananlar Avusturalya’nın Sidney Kingsford Smith(SYD) Havalimanından sonra en yoğun havalimanı olan Tullamarine(MEL) Havalimanı’ndan kaçınmaktadırlar. En mantıklı seçim turnuvaya da yakın olan Melbourne Essendon ve Moorabbin Havalimanları’dır.

Amerika Açık Tenis Turnuvası yılın son büyük turnuvasıdır. Her yıl Ağustos’un son Cuma günü New York Flushing Meadows-Corona Parkı’nda başlayan ve 2 hafta süren turnuva Dünya’nın en eski turnuvalarından olan 1881 yılında başlayan Amerikan ulusal Tenis Trunuvası’nın modern bir versiyonudur. La Guardia Uluslararası Havalimanı 3,5 kmlik bir mesafe ile turnuva alanına en yakın havalimanı olmasına rağmen Özel Jet yolcuları 30 km uzaklıktaki yalnızca özel ve iş uçuşlarına dedike edilen New Jersey Teterboro (TEB) Havalimanı’nı kullanmayı tercih edebilirler.

6. Ollimpiyatlar

Tarihin en eski spor müsabakaları olan Olimpiyatlar Dünya’nın tartışmasız en büyük spor etkinliğidir. Ev sahibi şehir her zaman olağanın çok üstünde bir talep ile karşı karşıya kalır. Bu yıl düzenlenen Olimpiyatlarda Rio hava trafiği tarihinin en yoğun günlerini yaşamıştır. Gelecek Olimpiyatlar’ın Japonya özel jet trafiğini nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz.

7. Le Mans Yarışları

İndianapolis 500 Mil ve Formula 1 Monaco Yarışı’nın yanında Le Mans Yarışları Dünya’nın en önemli ve en prestijli yarışlarından olarak bilinmektedir. Yarış 1923 yılından bu yana her yıl Haziran ayında Fransa’nın Le Mans şehrinde bulunan Circuit de la Sarthe’de gerçekleşir. Yarış süresince özel jet yolcuları genellikle yarış alanına 75 km uzaklıkta bulunan Angers Marcé Havalimanı’nı tercih ederler. Bu noktadan itibaren yolcular dilerlerse helikopter veya daha küçük bir hava aracı ile yarış alanına yalnız 3 km uzaklıkta bulunan daha küçük bir havalimanı olan Le Mans Arnage Havlimanı’na geçiş yapabilirler.

8. Super Bowl

Son yıllarda ülkemizde de hatırı sayılır bir izleyici kitlesi yakalayan Super Bowl Finali, Amerika’daki en önemli spor etkinliği olarak geçmektedir ve tüm spor etkinlikleri içerisinde özel jet kullanımının en çok arttığı etkinliklerdendir. Süper Bowl Finali öncesi ve sonrasındaki parti ve etkinlikler ile bir spor şölenidir. Özel Jet kullanıcıları için parti henüz yoldayken başlar.

Bu yıl şubat ayında gerçekleşen final sırasında 2500 kadar hava aracı hareketinin olduğu belirtilmektedir. Bu da San Francisco ve San Jose alanlarında hava trafiğinin ciddi oranda artmasına sebep olmuştur.

9. RugbyRugby Dünya Kupası Dünya’da özel jet yolcuları için en önemli etkinlikler arasında geliyor. 4 yılda bir düzenlenen 6 haftalık turnuva öncesi ve sonrasında özel jet kullanımına olan talep ciddi ölçüde artmaktadır. İngiltere’de gerçekleşen 2015 Dünya Rugby Kupası sırasında turnuva sahalarına yakın olan Biggin Hill, Coventry, East Midlands, Gloucestershire, Exeter ve Durham Tees Valley Havalimanları yüksek miktarda talep ile karşı karşıya kalmıştır.
Rugby sporu Türkiye’de de son yıllarda özellikle üniversiteler arası şampiyonalar ile her geçen gün popülaritesini arttırmakta. Türkiye’deki rugby etkinliklerinden haberdar olmak için Türkiye Rugby Federasyonu’nu takip edebilirsiniz.

10. Kriket

ICC Kriket Dünya Kupası Dünya’nın en fazla izlenen spor müsabakaları arasında. Son Dünya Kupası Yeni Zelanda ve Avusturalya’da 6 hafta süren 14 farklı sahada 49 maç ile gerçekleşti.
2019 Kriket Dünya Kupası 30 Mayıs Haziran tarihleri arasında İngiltere ve Galler’de gerçekleşecek. Turnuva şehirleri yakınlarında bulunan Birmingham, Bristol, Cardiff, Chester-Le-Street, Leeds, London, Manchester, Nottingham, Southampton ve Taunton havalimanlarında yüksek miktarda bir yoğunluk bekleniyor.

Jetforme size bunlar ve birçok etkinliğe konforlu, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak VIP jet kiralama ve Özel Jet’te koltuk kiralama hizmeti sunmaktadır. Siz de özel jet kiralamayı düşünüyorsanız www.jetforme.com web sitemizi ziyaret edebilir ya da Google Playstore veya App Store'dan Jetforme uygulamasını indirerek jet paylaşım topluluğuna katılabilirsiniz.