JETFORME

SIKÇA SORULAN SORULAR

JETFORME ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

JETFORME nedir, ne tür bir hizmet veriyor?

JETFORME, yolcular ile jet sahiplerini buluşturarak kişiye özel uçuş imkanı sunan yeni nesil interaktif bir jet kiralama platformudur. JETFORME olarak “VIP Seyahat” deneyimini koltuk bazında paylaşıma açıyor ve geçilen terminallerden VIP ikramlarına kadar özel jet dünyasının tüm prestijli hizmetlerini içeren özel jet konforunu, kişiye özel koşullarla sunuyoruz.

Üstelik, koltuk ücretlerini paylaşma imkanı sunduğumuz yolcularımıza uçuşlarını kendi takvimlerine göre planlama imkanı yaratıyoruz.

“Yolcu” ve “Jet Sahibi” olmak üzere iki tür hizmet sunuyoruz. Yolcular ve jet sahipleri belirlemiş oldukları zaman dilimi ve lokasyon üzerinde jetforme.com adresli web sitemiz ve mobil uygulamalarımız üzerinden uçuş yaratabiliyorlar, böylece yolcular özel fiyatlarla “First Class” seyahat etme imkanına sahip olurken; jet sahipleri de yolculuk masraflarını paylaşarak uçuş maliyetlerini minimal düzeyde tutabiliyorlar.

“Yolcu”, daha önceden yaratılmış olan bir uçuşa katılarak maksimum yolcu sayısını tamamlayabildiği gibi, yeni bir uçuş yaratarak oluşturduğu seferin dolmasını bekleyerek de yolculuk yapabiliyor.

Nasıl uçuş yaratılıyor?

Yolcular, web sitemizde yer alan “Uçuş Yarat” seçeneğine tıklayıp belirtilen adımları takip ederek kolayca uçuş yaratabiliyor. Diledikleri zaman istedikleri lokasyona seyahat gerçekleştirebiliyor ve istedikleri takdirde aynı jet ile geri dönebiliyorlar.

Jet Sahipleri de web sitesi üzerinden sisteme giriş yaparak “Jet Sahibiyim” seçeneğine tıklayıp lokasyon, koltuk sayıları ve zamanı belirledikten sonra jetlerinin görsellerini yükleyerek uçuş yaratabiliyorlar.

Hedef kitlenizi nasıl tanımlıyorsunuz?

Özellikle, iş dünyasının zamanla yarışan isimlerine ve kalabalıkta vakit kaybetmek ya da kalabalığa karışmak istemeyen, mahremiyetine önem veren ve özel jetin konforundan yararlanmak isteyen yolculara hitap ediyoruz.

Normal bir özel jet hizmetinden farkınız nedir?

JETFORME hizmetinden yararlanmak isteyenler, jetforme.com adresli web sitemiz ve mobil uygulamalarımız üzerinden “Uçuş Yarat” seçeneğini tıklayarak kendi uçuşlarını yaratabildikleri gibi, başkaları tarafından oluşturulan uçuşlara da dahil olabiliyorlar. Yani, seyahati planlayan potansiyel yolcu, bir kişi ya da birkaç kişilik grup için yine web sitemiz üzerinde bir özel jet seyahat planı oluştuyor. Yolcular tarafından oluşturulan tüm uçuşlar, web sitemizde yer alan “Planlı Uçuşlar” başlığı altında görüntülenebiliyor. Uçuşa katılmak isteyen her yolcu, boş koltuklardan birini satın alarak bu özel uçuş deneyimine ortak olabiliyor.

Sunulan özel VIP imkanlar neleri içeriyor?

Yolcularımıza, havayolu şirketlerince “Business Class” ya da “First Class” hizmeti kapsamında sunulan alkollü-alkolsüz içecek ikramı, en üst kalite lezzetleri içeren yemek menüsü, yatırılabilir koltuklar, göz maskesi vb. gibi hizmetleri sunmakla beraber, bunları bir adım daha ileriye taşıyoruz.

Şöyle ki; dünyaca ünlü isimlerin kullandığı özel jet terminallerini en ekonomik şekilde tahsis ediyor ve pasaport işlemlerini 5 dakika gibi kısa bir sürede hallediyoruz. Böylece, yolcularımızın tümü, kalabalığa karışmadan ve gürültü kirliliğine maruz kalmadan konforlu uçuş deneyiminin tadını çıkarabiliyorlar.

Ayrıca, kalkış ve iniş yapılan alanda yolcular, JETFORME’nin görevli özel yer hizmetleri ekibi tarafından karşılanıyor ve ihtiyaçlarıyla özel olarak ilgileniliyor.

Ek olarak, koltuk paylaşarak uçmayı tercih eden yolcularımızın hemen her sektörden, iş dünyasının önde gelen isimleriyle tanışarak networklerini genişletme imkanı da var.

Nasıl bir ücret politikası izliyorsunuz? Bu hizmetin kişi başı bedeli nedir?

Yolcularımıza en iyi servisi en özel fiyatlarla sunmak için önde gelen operatörlerle çalışıyoruz. Planlı uçuşlarımız, iniş ücretini ve gerekli vergileri içeriyor. Sabit bir fiyat yok. Uçuş bedeli; uçak tipi, uçuş süreleri ve menzile göre belirleniyor.

“Bekleyen Uçuşlar”da öncelikle provizyon çekiyoruz, ancak uçuşun gerçekleşmemesi durumunda ücreti iade ediyoruz.

Yolcuların uçuşu paylaşacakları kişilerin kimliklerini önceden bilebilme imkanları var mı?

Özel hayatın gizliliği nedeniyle yolcuların kimliklerini uçuş öncesi diğer yolcularla paylaşmıyoruz. Ancak, uçuş öncesi, yolcunun bu konuyla ilgili özel isteği olması ve JETFORME ile irtibata geçmesi halinde, diğer yolcuların onayı ile bilgi paylaşımında bulunulabilir.

Ne tür jetler kullanılıyor? Uçuşlara göre kullanılan jetler farklılık gösteriyor mu?

Hafif Özel Jetler, Orta Büyüklükte Özel Jetler ve Büyük Gövdeli Özel Jetler olmak üzere üç tip jetle hizmet veriyoruz.

Hafif Özel Jetler; kısa mesafe, yani yaklaşık 2250 ila 3700 km (1200 ila 2000 mil) arası uçuşlar için kullanılıyor. 4 ila 6 yolcu kapasiteli sessiz bir uçuş için alçak tavanlı kabinlere sahiptir. Bagaj alanı sınırlıdır.

Orta büyüklükteki Özel Jetler; orta mesafe; yani yaklaşık 3300 ila 5500 km (1800 ila 3000 mil) arası mesafelere seyahatler için uygundur. Tipik orta büyüklükteki bir jet 7 ila 9 yolcu kapasitelidir; standup kabinleri, uçuş görevlisi, kabinde tuvalet ve orta büyüklükte bagaj alanını içerir.

Büyük gövdeli ve uzun menzile sahip Büyük Gövdeli Özel Jetler ise, lüks ve rahatlığın en üst seviyesini sunuyor. VIP müşteriler ve üst düzey yöneticiler tarafından öncelikli olarak tercih edilen bu uçaklar, 10-13 kişi kapasiteli son derece geniş yolcu kabinleri ile yaklaşık 6400 ila 11500 km (3500 ila 7000 mil) arasında değişen uzun menzilleri ve Okyanus ötesi uçuşları gerçekleştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Bir jet maksimum kaç yolcu kapasitesine sahip?

Bu, kat edilen mesafeye göre değişiyor. Kısa mesafe yolculuklar için Hafif Jetler kullanılırken; orta mesafe yolculuklar için Orta Büyüklükte Jetler, uzun mesafe yolculukları için ise Büyük Gövdeli Jetler kullanılıyor.

Hafif Jetlerin yolcu kapasitesi 4 ila 6 kişi arasında değişirken, Orta Büyüklükte Jetler 7 - 9; Büyük Gövdeli Jetler ise 10 - 13 yolcuya hizmet verecek kapasiteye sahiptir.

JETFORME yolcuların güvenliğini sağlamak için ne tür prosedürler uyguluyor? Pilotlarınızın tecrübesi ve uçağın bakım süreçleri nedir?

En büyük önceliğimiz, üyelerimizin güvenliğidir. Çalıştığımız operatörler, havayolu şirketlerinin izlediği güvenlik prosedürleriyle aynı prosedürleri izlemektedir. Her bir operatör, yolcularımızın güvenliği için uluslararası sivil havacılık kanunlarını harfiyen yerine getirmekle yükümlüdür. Operatörler, uluslararası sivil havacılık kanunlarına göre eğitimli uzman personeller ile çalışmaktadırlar. JETFORME’nin çalıştığı tüm operatörler, herhangi bir uçağı çalıştırmak için gerekli olan geçerli Havacılık Operatör Belgesi'ne sahiptir ve ilgili havacılık otoritesi tarafından denetlenmektedir. JETFORME platformunda yer alan her operatörün Hava Operatör Sertifikası (AOC) mevcuttur.

JETFORME ile çalışan her operatör, operasyon ve mürettebat eğitimlerini, uçak bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirmekte ve kapsamlı bir kontrol prosedürü izlemektedir. Bu prosedürler;

  • uçağın belgelerinin kontrolü
  • mürettebat eğitim kayıtlarının kontrolleri
  • ekip uçuş süresi sınırlamaları kontrolleri
  • uçuş kontrolleri, bakım ve mühendislik uyum kontrolleri
  • manuel kontroller
  • yönetim ve mali sağlamlık kontrolleri
  • operasyon kontrolleri
  • kalite kontrolleri
Uçuş iptalleri oluyor mu? Uçuşun iptal edilmesi durumunda yolcuya ödemenin iadesi yapılıyor mu?

JETFORME’de yapılan işlemlerde provizyon alırız. Ancak, her havayolu şirketinde olduğu gibi JETFORME’de de çeşitli nedenlerle uçuşlar iptal olabilir. Uçuşun iptal edilmesi durumunda da provizyonu iade ediyoruz.

Bagaj sınırlaması var mı?

Uçak tipine ve sınıfına göre bagaj sınırlaması değişkenlik göstermektedir.

Bebek ya da hamileler özel jetle uçabilir mi?

Bebekler, tıpkı standart havayolu şirketlerinde olduğu gibi özel jette de uçabiliyor. Hamile olanlar ise uçuş yapmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdırlar.

Jetler, diğer yolcu uçakları ile birlikte iniş – kalkış sırasına giriyor mu, yoksa farklı bir alandan mı iniş – kalkış yapıyor?

Evet, havalimanındaki kalabalığa girmeyen yolcularımızın pasaport işlemleri tarafımızdan gerçekleştiriliyor, ancak jetler elbette iniş kalkış sırasına giriyor.

Uçuşlarda rötar oluyor mu?

Havayolu şirketlerine ayrılmış Slot alanlarının olduğu havalimanlarında, duruma göre rötar gerçekleşebiliyor; ancak 3. Havalimanı’nın açılmasıyla birlikte özel jetler, özel uçaklara ayrılmış olan terminali kullanacak, böylece uçuşlarımız, hiçbir rötar olmadan gerçekleşecektir.